Skip to main content

Ešte predtým než som sa stala inštruktorkou power yogy  som sa pokúšala len tak sama doma cvičiť zostavu Pozdrav Slnku (podľa videí na internete) . Musím povedať, že moje  pocity pri cvičení boli akési chaotické. Zdalo sa mi to rýchle, nestíhala som „opakovať“ pokyny cvičiteľky  a už vôbec netuším ako som pri cvičení dýchala. Nedávalo mi to zmysel a priznám, že ma yoga takto ani nebavila. A tak  som to  “ zabalila“.

Po čase ma k power yoge  priviedli dve skutočnosti. Prvá, že som mala možnosť zacvičiť si ju  na jednom  workshope , týkajúce sa cvičení typu Body&mind a to už som hneď vedela, že chcem o tomto športu venovať profesionálne  a druhá, že moje cvičenky, ktoré chodili ku mne na pilates ma už nejakú dobu nabádali na to, aby som otvorila hodiny yogy. Pekne mi to do seba zapadlo a začal sa ďalší proces vzdelávania, školení, hospitačných hodín, workshopov, tréningov.
Túto svoju skúsenosť opisujem aj na mojich workshopoch pre začiatočníkov. Ak nerozumieme tomu, čo robíme a len  vykonávame pokyny lektora na cvičení…z dlhodobého hľadiska takéto cvičenie nemá význam pre náš ďalší rozvoj. Nebude nás to možno ani baviť . Preto učím napríklad  princípy dýchania, používania energetických zámkov v súvislostiach, aby sme vedeli ako , prečo a načo…..Pozdrav Slnku je základná zostava, ktorou začíname hodinu. Dokonale nás  pripraví  na ďalšie zložitejšie pozície a pri pravidelnom praktizovaní môžeme vnímať okamžité výsledky a pokrok.
Power yogu charakterizuje dynamicko – atletická zostava plná napríklad stojných  a obrátených pozícií , ktoré :
  • posilňujú kolená, lýtka, kotníky, stehenné a bedrové svaly
  • naťahujú Achillove šľachy
  • stimulujú krvný obeh a kardiovaskulárny systém
  • zlepšujú rovnováhu
  • budujú fyzickú aj psychickú odolnosť

Prechod od intenzívnych pozícií k zakončovacím (obráteným)  pozíciám vytvára most medzi tvrdou prácou a liečivým priestorom, kedy  energiu vybudovanú počas cvičenia uchovávame vo fyzickom aj mentálnom tele.

Prečo power yoga
Ďalší príspevok

Odpoveď