Skip to main content

NEUTRÁLNA CHRBTICA – Čo je neutrálne postavenie chrbtice a prečo sa tým zaoberať ?

Neutrálne zakrivenie chrbtice znamená neutrálny postoj, ktorý je jeden z kľúčových konceptov, ktorému by sme mali porozumieť. Jedná sa o správne zapojenie tela a vylúčenie postojových extrémov ( pri stoji, chôdzi, cvičení ). Napomáha to zmierniť dopad napätia a námahy na chrbticu pri bežných činnostiach.

Neutrálne postavenie chrbtice je  úplne zásadné nato, aby sme posilnili svaly stredu tela. Pohyby sú oveľa efektívnejšie a cvičenie v takomto nastavení je  tiež súčasťou holistického prístupu k pohybu a cvičeniu, ktoré sa pozerá na telo ako na celok než na izolované časti nášho tela.

Prvý nesprávny prístup pri cvičení je nastavenie panvy do tzv. retroverzie (podsádzanie panvy).

Naša chrbtica  vo svojom prirodzenom postavení nie je rovná, ale zakrivená v oblasti šije, hrudníku a bedier. Jedná sa o prirodzenú lordózu a kyfózu. Toto prirodzené zakrivenie chrbtice by sme mali rešpektovať a mali by sme vedieť ovládať sklon svojej panvy ako jedným z viacerých princípov správneho držania tela.

Nastaviť si panvu do neutrálnej pozície vyžaduje jemnosť, citlivosť a vnímavosť voči svojmu telu. Na hodinách Pilatesu dopomáham svojim cvičenkám slovným doprovodom pred každou začatou sériou na posilňovanie danej časti tela. Napríklad v ľahu na chrbte si pokrčíme nohy v kolenách, rozkročené na šírku panvy ich oprieme chodidlami o zem. Položíme si ruky na oblasť svojej panvy tak, že palce na rukách smerujú na výčnelky panvových kostí a prsty smerujú na kosť lonovú v rozkroku. Vznikne nám „trojuholník“ a ten stáčame pomaly tak (pohybmi v panve) , že sa bude javiť ako rovný, všetky oporné body sa majú nachádzať v jednej rovine. Panva sa nemá prehýbať, ani zdvíhať do strán. V žiadnom prípade panvu nepodsádzame a nepritláčame ju do podložky (tým ničíme naše prirodzené zakrivenie chrbtice , pri  dlhodobom  nesprávnom pohybovom vzorci by sme si spôsobili problémy).

Jednoduchšie povedané, keby sme si položili v tomto ľahu na našu panvu pohár plný vody, tak nespadne a nevyleje sa  dopredu pod nás, ale ani sa nevyleje na naše brucho. Skrátka bude rovno.

Keď ležíme na bruchu s vystretými nohami  a ideme vykonávať cvičenie v tejto pozícii, je tak isto dôležité nastavenie „neutrálu“.  Dosiahneme ho tak, že kosť lonovú v rozkroku zľahka otočíme alebo jemne pritlačíme do zeme a ucítime , že prehnutie v bedrovej časti chrbta sa vyrovnalo a náš pupok sa zľahka odlepil od podložky.

Ako prvý prejav svalovej nerovnováhy je, keď nedokážeme dosiahnuť a cvičiť v neutrálnom postavení panvy. Svalová nerovnováha predstavuje vážny problém, môže viesť k zraneniam, chronickým bolestiam chrbtice a kĺbov.

Neutrálna chrbtica

Odpoveď