Skip to main content

Zmeňme našu kultúru stravovania !

Žijeme v dobe nadbytku. Doma plné chladničky, v práci plné skrinky čokolád a bonboniér, všade naokolo fast foody a stánky s jedlom, blogery na sociálnych sieťach, ktorí sú „rýchlopečení“ výživoví poradcovia. Sme neustále bombardovaní z každej strany. Štúdie dokazujú, že za posledné desaťročia ľudia majú tendenciu jesť jedlo, ktoré vidia a hlavne , ktoré majú v dosahu bez ohľadu na pocit hladu, alebo na to ako to jedlo naozaj chutí. Náš mozog začne produkovať chemické látky, ktoré spôsobujú nárast chutí už pri pohľade na jedlo.

Potravinárske firmy expertne rýchlo zareagovali a ponúkajú nám pohodlné spôsoby stravovania. Ale má to jeden háčik. Tieto lákavé a pohodlné spôsoby typu fast food, alebo mrazené polotovary, spracované cereálie, slané a sladké mlsky sú len „mŕtve“ nevyužiteľné potraviny bez akejkoľvek výživovej hodnoty, prešli dlhým spracovateľským procesom a sú plné chemických prísad. Pravidelnou konzumáciu takýchto polotovarov a potravín si spôsobujeme priamo ochorenia tejto doby a to sú civilizačné ochorenia ako obezita, hypertenzia, cukrovka 2.typu, srdcovo-cievne ochorenia a dokonca aj neplodnosť a psychické ochorenia. Zlou správou je, že takéto jedlo je vysoko návykové a môžeme si naň vybudovať závislosť dokonca niekoľkonásobne vyššiu než na závislosť na drogách.

Spracované potraviny boli navrhnuté expertami na chuťové a pachové vnemy, dokonca sa zaoberajú aj vôňou a pocitmi, ktoré u ľudí po konzumácii daného jedla vyvolávajú. Ich cieľom je predať čo najviac a riadia sa heslom : „ jeden kúsok vám nikdy stačiť nebude“. Potravinárske firmy vynaložia milióny eur nato, aby v nás vzbudili túžbu po nezdravých jedlách – sacharidoch , tukoch, soli….

A čo máme teda robiť? Máme dve možnosti. Môžeme byť buď obete alebo tvorcami. Obete sa dajú nalákať a budú sa sťažovať a ospravedlňovať tým, že v obchodoch vlastne nič iné ani v ponuke nie je. Alebo ako tvorca nebudeme podporovať obchodné reťazce a jednoducho nezdravé potraviny prestaneme nakupovať. Keď ich nebudeme nakupovať, prestanú ich vyrábať.

Zmenou svojho najbližšieho prostredia do miery, ktorú dokážeme ovplyvniť môžeme obmedziť bezmyšlienkové jedenie.

Stravovať sa vedome je stratégia.

Čo je vedomé stravovanie?

Je to napríklad aj to, že sa zamyslíme nad tým k čomu nám konkrétna potravina slúži, alebo naopak v čom nám môže ublížiť. Či ju potrebujeme, alebo nie . Zamyslime sa nad tým, či je pre nás plnohodnotná a či nám dá potrebné živiny. Vedieť, čo ktorá potravina pre nás „robí“ a ako ovplyvňuje naše telo aj dušu, vyberať si vedome.

Ďalší krok je opraviť zlé stravovacie návyky, napríklad:

  • nejesť keď nie sme hladní
  • nejesť pri sledovaní televízie alebo pri počítači
  • nejesť veľmi rýchlo
  • nejesť pretože je okolo mňa jedlo a jedia aj iný
  • nejsť z nudy
  • nejesť keď máme pocity smútku, depresie, úzkosti alebo nahnevania
  • nejesť pokým nie sme úplne preplnení
  • nejesť pri chôdzi, alebo šoférovaní auta

Kultúra stravovania a vedomé stravovanie má byť niečo prirodzené a príjemné pre nás. Máme mať dobrý pocit z toho čo jeme, prečo to jeme a v neposlednom rade máme mať dobrý pocit zo seba.

Kultúra stravovania
Ďalší príspevok

Odpoveď