Skip to main content

Veľa z vás pozná yógu ako sled pozícií vykonávaných v yógovom štúdiu pod vedením trénera, učiteľa, inštruktora, skrátka pod vedením osoby, ktorá vás yógovou praxou sprevádza od začiatku až do konca. Doslova vám diktuje, alebo ukazuje čo máte robiť. Asi vás to prekvapí, ale tento moderný spôsob alebo štýl je na kilometre vzdialený pravým koreňom yógy. Tento spôsob vedenia hodín nemá ani žiadnu históriu. Západný spôsob yógovej praxe sa fokusuje skôr na fyzické telo.

Pokiaľ chceme naozaj preskúmať pravú podstatu yógu nestačí len cvičiť. Skutočná yóga nie je len cvičenie. Je to cesta sebapoznania.  Na začiatok je dobré naučiť sa o nej čo najviac od skúseného učiteľa, ktorý vám pomôže  ukázať  cestu. No kráčať po nej by ste mali sami.

Hlboké porozumenie yógovej filozofie na všetkých úrovniach a zaradenie všetkých aspektov do života – to je skutočná yóga. Táto cesta vedie k objaveniu nášho plného potenciálu, zkľudneniu mysle a k dlhovekosti.

Poďme si teda v skratke uviesť osem stupňov yógy podľa systému Patanjaliho z roku 400. n.l.

  1. YAMA ( zdržanlivosť) – byť etickým a morálnym človekom, zlepšovať vzťahy s okolitým svetom, rozvíjanie povedomia o svojom mieste vo svete a to piatimi spôsobmi :
  • neubližovanie sebe a ostatným škodlivými myšlienkami, rečami a skutkami
  • pravdivosť v myšlienkach, slovách aj činoch
  • nekradnutie a nechamtivosť : obmedzenie túžby po veciach, ktoré nevlastníme
  • zdržanie sa monogamie alebo sexuálneho styku mimo manželstva – stav dôvery a oddanosti prehlbuje vzájomnú úctu a lásku
  • nehrabivosť , ne- nenasytnosť : nahradenie zvyku hromadenia na zdieľanie
  1. NIYAMA (sebaočista pomocou sebaobmedzenia) – vedie k usporiadanejšiemu životu , je rozdelený do piatich pravidiel :
  • čistota tela a mysle zahŕňa aj konzumáciu potravy a rozplynutie závislostí
  • spokojnosť s tým čo máme
  • sebaovládanie tela aj mysle : prekonanie lenivosti, dosahovanie cieľov bez sebeckej motivácie
  • sebapozorovanie, tvorivosť, sebaštúdium : prebudenie potenciálu človeka
  • uctievanie osobného boha : prijať fakt, že pochádzame z vyššej sily zmení pýchu na pokoru a oddanosť
  1. Ásana (telesná pozícia ) –  pripravuje telo na meditáciu, zmierňujú napätie a chráni telo pred poruchami cestou prečistenia nervového systému. Dokonalá pozícia neexistuje. Dôležitý je dych, stabilita a pohodlie.
  2. PRANAYAMA (kontrola dychu) – 90% ochorení má pôvod v strese, správne dýchanie je preto otázkou života a smrti. Dych a myseľ sú úzko prepojené. Zkľudnená myseľ poskytuje priestor pre robenie lepších rozhodnutí.
  3. PRATYAHARA ( stiahnutie zmyslov) – odpútanie pozornosti od neustáleho uspokojovania zmyslových podnetov(zrak, chuť, voňa) zkludňuje myseľ.
  4. DHARANA (koncentrácia na jeden bod) – plné obrátenie pozornosti na prítomný okamih.
  5. DHYANA (meditácia) – stav plného vedomia.
  6. SAMADHI (osvietenie) – je to prechodný stav kedy myseľ vypne a spojí sa s meditáciou.

Už nám je asi jasné, že yóga nie je o tom dať si nohu za hlavu, alebo mať dokonalé telo. Yóga je pre každého, kto sa chce vydať tou správnou cestou a žiť lepší život.

Čo je a nie je yoga

Odpoveď