Skip to main content
Väčšina ľudí si fyzickú silu spojuje s vypracovaným svalstvom hornej polovice tela. Yoga učí, že telo musí byť silné celkovo – zvnútra navonok a nie opačne.
Keď sa nováčik na hodinách yogy snaží zdvihnúť nohy  alebo panvu zo zeme, môže mať pocit, že má slabé nohy, ruky, alebo príliž „ťažký zadok“….
Odpoveď na túto pochybnosť je mystérium bandh.
Tieto tajomné „zámky “ sú vnútorné a je možné ich aktivovať len vedomým zapojením panvového svalsvtva. Podrobný návod ako zámky zapojiť učím na prípravných workshopoch pred začatím kurzov.

Existujú tri základné bandhy :

  1. Mula Bandha – koreňový zámok, nachádza sa v oblasti perinea medzi konečníkom a pohlavným orgánom. Ak je táto bandha správne zapojená, cítime v oblasti podbruška jemný ťah.
  2. Uddhiyana bandha – znamená „lietať, alebo pohyb nahor“, zapojíme ju ak jemne vtiahneme náš pupok smerom ku chrbtici dovnútra. Mula a Uddhiyana bandha môžeme používať kedykoľvek počas yógovej praxe, spoločne pomáhajú okrem iného vytvoriť správne pozíciu a držanie tela čo znižuje riziko zranenia.
  3. Jalandhara bandha – táto sa používa zriedka , ide o „uzamknutie“ brady, pričom držíme chrbticu vo vzpriamenej polohe.

Kombinácia všetkých troch zámkov sa nazýva Maha bandha  „veľký zámok“.

Ak ich objavíte a zistíte aký silní dokážete byť v strede vlastného tela, budete sa cítiť ľahkí  a slobodní .
Čím viac ich používame, tým sú na fyzickej a energetickej úrovni silnejšie. Pri cvičení ich môžeme používať v premenlivej intenzite, keď praktizujeme silové ásany,potrebujeme aktivovať bandhy na maximum. Keď trénujeme ohybnosť potrebujeme bandhy na zaisťovanie opory panvy – len v obmedzenej miere.
Pravidelnou praxou dokážeme ovládať bandhy vo všetkých pozíciách – predklony,záklony, aj v neutrálnej pozícii.
Bandhy majú nezastupiteľnú úlohu v úsilí o vyvedenie energie stredovým chrbticovým kanálom hore až  do temena hlavy.
BANDHY (energetické zámky)
Ďalší príspevok

Odpoveď