Po ukončení strednej zdravotníckej školy – odbor asistent výživy som vyštudovala odbor Výživa ľudí na Fakulte agrobiológie a potravinových zdrojov v Nitre. Po materskej dovolenke som sa dostala k môjmu odboru Nutričného terapeuta v nemocnici. Počas mojej praxe na oddelení liečebnej výživy a stravovania som zažila všeličo. Nahnevaných aj spokojných pacientov, naučila som sa riadiť stravovaciu prevádzku, ktorá zabezpečovala stravu pre celý zdravotnícky aj nezdravotnícky personál, centrum seniorov a niečo málo aj pre návštevníkov nemocnice. Stravovacia prevádzka nie je len o varení. Je o dokonalom plánovaní, technologických diétnych postupoch, ISO normách, komunikácii s obchodnými dodávateľmi a personálom a o prísnom dodržiavaní hygienických noriem .
Práca nutričného terapeuta v nemocnici bola pre mňa veľkým prínosom. Naučila som sa , že diéta je plnohodnotnou súčasťou liečby a má veľký význam pre pacienta. Dokonca môže v niektorých prípadoch zachrániť život. No ak nie sme chorí, nie je dôvod nato držať akúkoľvek diétu. Tým myslím aj novodobé “moderné” výmysly s názvom diéta. Po internete koluje veľa ponúk z rôznych firiem, ktoré vám nasľubujú aj nemožné. Samozrejme to nie je ani lacné. Ale kto sa v tom celom má vyznať? Čomu máme vlastne veriť? Je to z dlhodobého hľadiska udržateľné? Môj názor je, že nie je .
Stravovacie návyky majú byť náš zdravý životný štýl. Malo by sa to vyučovať už na základných školách. Mali by sme jesť , preto aby sme žili plnohodnotný kvalitný život a nie žiť preto , aby sme jedli. Žiaľ vo veľa prípadoch si ochorenie “vypestuje” sám človek svojím dlhodobým správaním sa voči sebe. Ovplyvniteľné faktory (stravovacie a pohybové návyky) rôznych ochorení napr. srdcovo – cievne, tráviace, pohybové , endokrinologické sú naozaj podceňované. Dlho sa zamýšľam nad tým, prečo je tomu tak. Sme naozaj taký leniví a nezodpovední? Alebo sme len nevedomí a nevzdelaní v tomto smere? Prečo napríklad Slováci sú na popredných priečkach na svete v rakovine hrubého čreva? Moje premýšľanie nad touto témou prevencia verzus choroba skončilo tak, že som sa rozhodla odísť z nemocnice (zo zamestnania) a ísť vlastnou cestou. Cestou šírenia prevencie ako pohybom tak aj stravovacími návykmi a pomáhať iným tak, aby sa nemuseli stať pacientami a žili spokojne.
V roku 2017 som sa stala inštruktorkou metódy Pilates o rok neskôr Power yogy a od roku 2018 vediem skupinové hodiny pre dospelých aj deti, venujem sa tehotným ženám a ženám po pôrode. Postupom času som založila OZ Pilates & Yoga – Cesta k zdravšiemu telu. K tomuto kroku ma priviedla moja osobná skúsenosť s opakovanými blokádami chrbtice, bolesťami hlavy a chrbta po druhom pôrode, ktoré ako som neskôr zistila boli spôsobené následkom vyššieho prírastku hmotnosti, ochabnutím svalov a nesprávnymi pohybovými návykmi vrátane zlého držania tela. Hľadala som spôsoby, ako by som sa zbavila liekov od bolesti a na uvoľnenie svalstva, ktoré som musela užívať, aby som vedela fungovať. Bolo mi jasné, že musím začať opäť cvičiť a spevniť telo, no športy na aké som bola predtým zvyknutá mi moju situáciu ešte zhoršovali. Beh, alebo tréningy typu bodyforming, kondičné tréningy mi spôsobovali ešte väčšie bolesti a opäť blokády hrudnej chrbtice. Hľadala som niečo “pokojnejšie”. Keď som objavila metódu Pilates a začala cvičiť každý druhý deň 30 – 40 min. nečakala som žiadne zázraky. Postupne som si na sebe začala všímať príjemné zmeny, najprv najmä pocitové. Bola som uvoľnenejšia, mala som viacej energie a aj nálada bola lepšia. Cvičenie sa stalo mojou závislosťou a za veľmi krátky čas prišlo k posilneniu svalstva, odstránila som tým aj vadný pohybový stereotyp a zmeny boli vidieť aj navonok. Objavila som obrovský prínos pre moju chrbticu, bolesti zmizli a ako bonus som sa po pôrode dostala do takej formy v akej som nikdy nebola. Pilates mi radikálne zmenil život. Počas mojej praxe mám od svojich klientov spätnú väzbu, že okrem zlepšenia držania tela a formovania postavy im Pilates a Power yoga pomohli aj v iných oblastiach zdravia a zlepšili kvalitu ich života. Je to proste zázračné cvičenie.
MOJIM CIEĽOM JE NAUČIŤ ĽUDÍ POCHOPIŤ A SPOZNAŤ SVOJE TELO CEZ POHYB, NAUČIŤ ICH ZDRAVO SA HÝBAŤ A STRAVOVAŤ. PREVENCIA JE O MILIÓN KRÁT LEPŠIA AKO LIEČBA.